• Zrealizované projekty

•

Základná škola s materskou školou Terézie Vansovej vo Zvolenskej Slatine sa zapojila do projektov:

Národný projekt ediT 2

Projekt je zameraný na zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19 na vzdelávací proces na druhom stupni základných škôl vrátane zlepšenia dostupnosti vzdelávania. Z pandemickej situácie, ktorá ovplyvnila i vzdelávací proces v stredných a základných školách, vyplynula potreba pripravenosti na opakujúcu sa dištančnú výučbu. Projekt sa zameriava na najmä podporou rozvoja digitálnych zručností učiteľov a žiakov, najmä na rizikové skupiny žiakov ohrozených školským neúspechom. V rámci tohto projektu sa pilotne zavádza v školách pozícia školského digitálneho koordinátora.

Školský digitálny koordinátor má zabezpečovať:

• poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania,

• spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód, foriem a didaktických prostriedkov vo výchove a vzdelávaní,

• vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom,

• aktuálny digitálny materiál ku vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí,

• pravidelnú informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti,

• poradenstvo v rámci digitálnych technológií,

• administráciu online testovaní,

• dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov.

Spolu múdrejší 3

Na základe záujmu učiteľov, žiakov a rodičov sme sa  zapojili do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 3“. Boli sme vybratí z podporených žiadateľov „Spolu múdrejší 3“ z iných zdrojov.

Spolu múdrejší 3 je určený na podporu škôl, ktoré prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, alebo žiakov, ktorí potrebujú pomoc s učivom, budú vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.

Cieľom výzvy je podporiť projekty zamerané na vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov, ako aj na elimináciu rizika opakovania ročníkov a predčasného ukončenia vzdelávania žiakov. Prostredníctvom naplnenia tohto čiastkového cieľa sa zabezpečí naplnenie hlavného cieľa reformy, ktorým je zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní na základných školách ako aj zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na ďalšie vzdelávanie žiakov.

Trvanie projektu „Spolu múdrejší 3“ je naplánované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR od januára do júna 2022. V rámci Spolu múdrejší 3 naša škola do doučovania zapája 13 pedagógov a žiakov podľa individuálnej potreby doučovania z prvého a druhého stupňa našej školy.

Doučovanie prebieha v popoludňajších hodinách, je zamerané na predmety tzv. hlavných vzdelávacích oblastí a to najmä slovenský jazyk, matematika a anglický jazyk. Realizuje sa prezenčnou formou.

„Spolu múdrejší 3“ je realizovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR.

RNDr. Darina Purdeková, koordinátor projektu

Školská mediácia

Cieľom projektu školskej mediácie je pomáhať v  oblasti formovania zdravých medziľudských vzťahov, pozitívnej klímy a kultúry školy, ktorá v sebe nesie znaky spolurozhodovania a konzultácie. Postredníctvom tréningových aktivít, workshopov, prednášok pre pedagogických aj odborných zamestnancov školy,  ale aj prácou s dynamikou skupiny v triede za účasti triedneho učiteľa, výchovného poradcu, prípadne ďalších odborných zamestnancov s cieľom získať nadhľad a hľadať odporúčanie pre stmeľovanie tímu.

Viac tu: https://www.skolska-mediacia.sk/rovesnicki-mediatori/

Národný projekt „IT Akadémia“ – vzdelávanie pre 21. storočie – cieľom projektu je modernizácia vzdelávania učiteľov prírodovedných predmetov a informatiky, s ohľadom na využívanie inovatívnych metód vo vyučovaní, využívanie a overovanie inovatívnych metodík, motivácia žiakov pre štúdium IKT, prírodných a technických vied

Enter pre školy 2020 - Digitálna generácia v spolupráci s Nadačným fondom Telekom a Nadáciou Pontis s projektom  Známy neznámy micro:bit

"Technika hrou " v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia