Správičky z našej školičky
(Fotografie z akcií v škole nájdete vo fotoalbume)
Dňa 27. 9. 2023 sa niesol v znamení jazykov. Pre žiakov boli pripravené stanovištia s germánskymi jazykmi, slovanskými jazykmi, románskymi a ugrofínskymi jazykmi. Žiaci si vypočuli pieseň zahranú na ukulele, naučili sa niečo v maďarčine, zopakovali si slovíčka z angličtiny a prostredníctvom metódy CLIL priraďovali slovíčka v rozličných jazykoch. Spoznali najdlhšie slová v jazyku a počítali do 10. Vypočuli si zaujímavosti o rozličných európskych krajinách a starší si „oprášili“ vedomosti z geografie či dejepisu. Spoznali aj národné jedlá a ochutnali nemecké cukríky.
Deň jazykov sa niesol aj v rómskom jazyku. V úvode, po krátkej prezentácii, si zaspievali rómsku hymnu a hneď potom nasledovali slovné hádanky – preklad najznámejších rozprávok z rómskeho do slovenského jazyka.
Samozrejme, nemohli chýbať „bokole“, ktoré si každý žiak upiekol sám. Na záver mali pravý „bašável“. Chlapci vzali do rúk gitary a orffove nástroje a staršie dievčatá učili mladšie tancovať na temperamenté rómske piesne.podľa príspevku Mgr. D.Šalamunovej a Mgr. M.Almanovej
Európsky týždeň mobility je každoročnou iniciatívou Európskej komisie. Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľnú mobilitu v celej Európe. Pripojili sme sa aj my. Chválime všetkých žiakov a aj rodičov, ktorí podporili túto myšlienku a snažili sa obmedziť dochádzku do školy autom. Žiaci využili možnosti bicyklov, kolobežiek a aj chôdze. Jedným z dní bol výlet do prírody na bicykloch a vychádzkou, z ktorej boli všetci nadšení. Týždeň mobility pokračuje v októbri Mesiacom zdravej výživy a pohybu.
podľa príspevku Mgr. M.Melicherčíkovej
Žiaci 4. ročníka sa zúčastnili interaktívnej prehliadky v SNG na Zvolenskom zámku. Prehliadka bola plná aktivít, ktoré previedli deti zámkom, zoznámila ich s jeho minulosťou, súčasnosťou a predstavila najzaujímavejšie umelecké diela v ňom vystavené, zároveň rozšírila vedomosti o našom regióne.podľa príspevku Mgr. M.MelicherčíkovejInteraktívne workshopy na programovanie ozobotov a micro:bitov, určené pre žiakov 4. ročníka základnej školy, pokračuje aj tento školský rok v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Tento projekt učí žiakov samostatne pracovať a vyskúšať si programovanie. Tentokrát sa naši žiaci v spolupráci šikovných lektoriek učili vytvoriť krokomer, záložku do knihy s čítačkou strán a vytvorenie melódie.podľa príspevku Mgr. M.MelicherčíkovejProjekt "Tréneri do škôl" - Športová akadémia Mateja Tótha organizuje s podporou Ministerstva školstva hodiny telesnej výchovy zamerané na rozvoj atletických disciplín. Našu školu dostal pod patronát náš rodák, aktívny športovec Matej Schieber, ktorý bude výborným vzorom pre deti.podľa príspevku Mgr. M.MelicherčíkovejDňa 14.9.2023 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili na exkurzii v Martine. Navštívili sídlo Matice slovenskej a dom Jozefa Cígera-Hronského, ktorého architektom bol on sám. Zopakovali si mnohé vedomosti z dejepisu a slovenského jazyka, no dozvedeli sa i mnoho nových a zaujímavých informácií, ktoré sa im v štúdiu určite zídu. Tieto informácie im prezentovali funkcionári MS, a to prvý predseda Matice slovenskej Mgr. Marek Hanuska, jej druhý predseda Bc. Marek Nemec a tajomník MC ThLic. Mgr. Viliam Komora, PhD. Taktiež mali možnosť pozrieť si busty a pamiatky mnohých významných osobností slovenskej histórie. Nemenej zaujímavá bola i expozícia v Dome J. C. Hronského. Exkurziu hodnotíme veľmi pozitívne a určite bola pre nás nemierne prínosná a užitočná.
podľa príspevku Mgr. C. Kankovej
Vyskúšali si rolu učiteľov
Začiatok školského roka 2023/2024 sa niesol v znamení rovesníckeho vyučovania. Každá trieda na II. stupni má partnerskú triedu na I. stupni. Starší si pre mladších spolužiakov pripravili rôzne aktivity či úlohy. Prežili spolu športové, kultúrne a zážitkové vyučovanie. Aspoň na chvíľu sa vcítili do role učiteľov, čo však uvítali všetky strany. Mohli si spoločne vyskúšať rôzne zoznamovacie hry, hru Twister, športové aktivity a hry, ochutnali ovocie a zeleninu, či počítali „ovocné príklady.“ Išli sa prejsť do Borovín, kde sa jeden od druhého učili, aké rastliny a byliny poznáme. Úvodné hodiny venované rovesníckemu učeniu boli zamerané predovšetkým na navodenie pozitívnej klímy medzi žiackymi kolektívmi, nadviazanie pozitívnych citových a komunikačných väzieb, zoznámenie a spoznanie sa.Rovesnícke učenie zanechalo hlboké dojmy nielen na strane starších žiakov – lektorov, ktorí sa pred realizáciou hodín svedomito pripravili nielen po vedomostnej stránke, ale aj z hľadiska formy a prevedenia, aby mladších spolužiakov zaujali. Na druhej strane boli mladší žiaci, ktorí sa do pripravených aktivít zanietene a s chuťou zapojili.
Žiaci boli veľmi motivovaní a prejavili nadšenie v uvedených aktivitách pokračovať. Za pozdvihnutie stojí to, že aj menej aktívni a nenápadní žiaci si našli svoje uplatnenie v rovesníckej skupine a do celého procesu sa zapojili. Veríme, že to pozitívne prispeje nielen k rozvoju ich osobnosti, ale aj tvorivosti, inovatívnosti či kritického myslenia. Pri príprave a realizácii vzdelávacích a výchovných aktivít si cibria schopnosť riešiť problémy, rozhodovať sa, komunikovať či pracovať v skupine a zhostiť sa svojej roly. Všetky uvedené zručnosti sú nevyhnutné pre uplatnenie sa v 21. storočí.
podľa príspevku Mgr. D.Šalamunovej a Mgr. C.Kankovej